530 264 030 biuroecodex@gmail.com
Zaznacz stronę

Biznesplan to pierwszy krok do założenia własnej działalności gospodarczej. Dokument pozwala zarówno na  uporządkowanie biznesowych planów jak i na analizę konkurencji. Stanowi on także stanowi formalną podstawę do otrzymania przez przedsiębiorcę dofinansowania na rozpoczęcie działalności. Przeczytaj, z jakich elementów składa się profesjonalny biznesplan i dowiedz się, czy warto stworzyć go samodzielnie. 

Podstawowe elementy biznesplanu

Struktura biznesplanu składa się z siedmiu, rozbudowanych elementów. Każdy punkt powinien być opisany aż do wyczerpania tematu, bowiem im bardziej szczegółowy plan działania – tym większe szanse na powodzenie w biznesie. W dokumencie powinny znaleźć się więc informacje na temat działalności przedsiębiorstwa oraz jego oferty. Ważne jest przedstawienie wizji, misji i celu firmy, a także przekonanie o wyjątkowości produktów i usług, oferowanych przez organizację. Nieodłącznym elementem dokumentu jest także rozdział, dotyczący zarządzania i pracowników. Oprócz tego w biznesplanie znajdują się:

  • analiza konkurencji,
  • strategia marketingowa przedsiębiorstwa,
  • plan finansowy,
  • streszczenie całego dokumentu.

Dlaczego biznesplan jest tak ważny?

Biznesplan jest tworzony przede wszystkim po to, by uporządkować informacje o firmie. Pozwala to na obiektywne spojrzenie na koncepcję oraz powtórne ocenienie jej sensowności. Dzięki temu przedsiębiorca może upewnić się w decyzji na temat rozpoczęcia działalności gospodarczej lub – wręcz przeciwnie – zrezygnować z finalizacji planów. W pierwszym przypadku, posiadanie dokumentu ze strategią działalności, zdecydowanie ułatwi wejście na rynek. Warto zaznaczyć, że sporządzenie biznesplanu jest wymogiem w wielu instytucjach, w których można uzyskać kredyt lub dofinansowanie na start.

Pisanie biznesplanu – samodzielne czy na zlecenie?

Ze względu na to, że biznesplan jest niezwykle istotnym dokumentem, wiele osób decyduje się na powierzenie napisania tego dokumentu doświadczonej osobie, której są bliskie tematy doradztwa gospodarczego – Biuro Rachunkowe Ecodex z Tomaszowa Mazowieckiego. Wynika to z faktu, że proces tworzenia dokumentu jest bardzo czasochłonny. Dodatkowo, często zdarza się, że instytucje, takie jak bank, urząd gminy czy urząd miasta określa strukturę dokumentu oraz przedstawia inne wymagania, które należy spełnić, by został rozpatrzony wniosek o dofinansowanie. Osoby, które pierwszy raz mają styczność z biznesplanem lub czują się niepewnie w tym temacie, mogą więc poprosić o pomoc i zyskać dzięki temu pewność, że dokument zostanie prawidłowo napisany.

Biuro Rachunkowe Tomaszów Mazowiecki Ecodex. Rachunkowość, księgowość

Biuro rachunkowe z Tomaszowa Mazowieckiego Ecodex prowadzone przez księgową Agnieszkę Rajską oferuje prowadzenie pełnej księgowości dla podmiotów gospodarczych z Tomaszowa Mazowieckiego, gminy Tomaszów Mazowiecki oraz powiatu tomaszowskiego i pozostałych okolicznych gmin i powiatów. Nasze biuro rachunkowe specjalizuje się w prowadzeniu ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i ksiąg przychodów i rozchodów (KPiR ) oraz ewidencji podatkowej ryczałtu ewidencjonowanego. Księgowość to nasza specjalność, którą zajmujemy się z pasją, doradzając firmom oraz osobą indywidualnym (najczęściej przy rocznych rozliczeniach podatkowych) Frazy, po których łatwo znaleźć nasze biuro rachunkowe w sieci to: biuro rachunkowe Tomaszów Mazowiecki, biura rachunkowe Tomaszów Mazowiecki, księgowość Tomaszów Mazowiecki, rachunkowość Tomaszów Mazowiecki.