530 264 030 biuroecodex@gmail.com
Zaznacz stronę

Mali podatnicy mogą wybrać formę opodatkowania na zasadach ogólnych (wg skali) lub liniowo. W związku z tym często decydują się na najbardziej popularną formę prowadzenia księgowości, jaką jest podatkowa księga przychodów i rozchodów (w skrócie PKPiR).

Kto Prowadzi Księgę Przychodów i Rozchodów?

Zgodnie z art. 24a ustawy o PIT do prowadzenia PKPiR zobowiązane są osoby fizyczne, spółki cywilne, spółki jawne oraz spółki partnerskie rozpoczynające działalność oraz prowadzące już działalność, jeśli przychody brutto ze sprzedaży nie przekraczają za poprzedni rok obrotowy 2 mln euro. Obowiązek ten dotyczy także osób wykonujących działalność na podstawie umów agencyjnych i umów zlecenia zawartych na podstawie odrębnych przepisów, osoby prowadzące działy specjalne produkcji rolnej, jeśli zgłosiły taki zamiar oraz duchownych, którzy zrzekli się opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób duchownych.

Zasady Prowadzenia PKPiR

Zasady prowadzenia PKPiR określone są w Rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podatnicy wybierający tę formę księgowości zobowiązani są założyć księgę na dzień 1 stycznia roku podatkowego lub na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, jeśli dzieje się to w trakcie roku podatkowego. PKPiR powinna być prowadzona rzetelnie i w sposób niewadliwy. Podstawą zapisów są dowody księgowe, a zdarzenia ujmowane są w sposób chronologiczny w poszczególnych kolumnach. Wybór PKPiR wiąże się również z prowadzeniem dodatkowych ewidencji.

Na podstawie zapisów w PKPiR oblicza się dochód (przychody – koszty), a następnie zaliczkę na podatek dochodowy (miesięczne). Na koniec roku, na podstawie PKPiR, sporządza się zeznanie podatkowe PIT.

Komu Powierzyć Prowadzenie PKPiR?

Ze względu na częstotliwość zmian przepisów prawnych, na coraz większe obowiązki wynikające z tych przepisów oraz ich złożoność, najlepiej jest powierzyć prowadzenie PKPiR specjalistom z biura rachunkowego. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, warto skorzystać z usług profesjonalnych biur rachunkowych, takich jak biuro rachunkowe Tomaszów Mazowiecki Ecodex. Biuro oferuje obsługę księgową dla firm (prowadzenie PKPiR, księgi rachunkowe), rozliczenia podatkowe (PIT, CIT, VAT) dla przedsiębiorców i osób fizycznych. Swoją ofertę kieruje do małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.

Dlaczego Wybrać Biuro Rachunkowe Ecodex?

Biuro rachunkowe Tomaszów Mazowiecki Ecodex zapewnia indywidualne podejście do klienta oraz dyskrecję i ochronę danych. Dzięki profesjonalnej obsłudze możesz mieć pewność, że Twoja księgowość będzie prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, co pozwoli Ci skupić się na rozwoju swojej firmy. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej o naszych usługach i jak możemy pomóc Twojej firmie. Biuro rachunkowe Tomaszów Mazowiecki – Twoje zaufane wsparcie w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro Rachunkowe Tomaszów Mazowiecki Ecodex. Rachunkowość, księgowość

Biuro rachunkowe z Tomaszowa Mazowieckiego Ecodex prowadzone przez księgową Agnieszkę Rajską oferuje prowadzenie pełnej księgowości dla podmiotów gospodarczych z Tomaszowa Mazowieckiego, gminy Tomaszów Mazowiecki oraz powiatu tomaszowskiego i pozostałych okolicznych gmin i powiatów. Nasze biuro rachunkowe specjalizuje się w prowadzeniu ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i ksiąg przychodów i rozchodów (KPiR ) oraz ewidencji podatkowej ryczałtu ewidencjonowanego. Księgowość to nasza specjalność, którą zajmujemy się z pasją, doradzając firmom oraz osobą indywidualnym (najczęściej przy rocznych rozliczeniach podatkowych) Frazy, po których łatwo znaleźć nasze biuro rachunkowe w sieci to: biuro rachunkowe Tomaszów Mazowiecki, biura rachunkowe Tomaszów Mazowiecki, księgowość Tomaszów Mazowiecki, rachunkowość Tomaszów Mazowiecki.